Az egyre népszerűbb rövidtávú lakáskiadás (pl. Airbnb) sok magánszemély számára vonzó keresetkiegészítés vagy akár fő bevételi forrás. Ráadásul bizonyos feltételek esetén viszonylag kedvező az adózása is. Jelen írásunkban az úgynevezett tételes átalányadózás feltételeit, főbb szabályait tekintjük át.

Jelen blog cikk nem minősül adótanácsadásnak, célja csak az általános tájékozódás segítése. Konkrét kérdéseivel keresse bátran irodánkat (kapcsolat@advantor.hu).

Ki választhatja a tételes átalányadózást?

Az SZJA törvény 57/A § értelmében fizetővendéglátónak minősül az a magánszemély, aki nem egyéni vállalkozóként nyújt rövid távú szálláshely-szolgáltatást (például Airbnb-keretében). Ehhez feltétel, hogy az adott szálláshelyet egy vendég számára maximum 90 napos időtartamra adja ki az adóévben. A szolgáltatás magában foglalhatja a takarítást és egyéb kapcsolódó kényelmi szolgáltatásokat is.

Azok a fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyek választhatják a tételes átalányadózást, akik:

  • Legfeljebb három ingatlanban nyújtanak szálláshely-szolgáltatást.
  • Az ingatlan(ok) a saját tulajdonukban vagy haszonélvezetükben állnak.
  • Az ingatlan megfelel a magánszálláshely jogszabályi feltételeinek.

Ez az adózási forma mentesíti őket a normál szabályok szerinti személyi jövedelemadó (SZJA) és a szociális hozzájárulási adó (Szocho) fizetés alól.

Ugyanakkor továbbra is fizetni kell az idegenforgalmi adót, a turizmusfejlesztési hozzájárulást, és általában az ÁFÁ-t is, bár itt 12 millió forint évesített bevételig választhat alanyi mentességet. (Ugyanakkor mivel ezek a lakáskiadások sokszor történnek olyan felületeken (pl booking.com), melyek jutalékos számlái közösségi ÁFÁ-t érintenek, ebben az iparágban teljesen szinte senki nem feledkezhet meg az ÁFA kötelezettségről)

Mi számít magánszálláshelynek 2025-től?

2024-től bővült a magánszálláshely fogalma a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény szerint, mely változást lekövette az SZJA törvény is 2025-től. Korábban csak lakások és üdülők minősültek annak, de a módosított szabályok szerint mostantól gazdasági épületek is, ha alkalmasak emberi tartózkodásra. Ilyenek lehetnek például a csűrházak.

Az ingatlannak ugyanakkor továbbra is meg kell felelnie bizonyos feltételeknek:

  • Legfeljebb 8 szobával rendelkezhet.
  • Az ágyak száma nem haladhatja meg a 16-ot.

Hogyan alakul az adó mértéke 2025-ben?

Az adó mértéke a legtöbb esetben nem változik: évente 38.400 Ft lakószobánként, amit negyedévente, négy egyenlő részletben kell megfizetni. Ez továbbra is nagyon kedvező megoldás.

Kivétel: 2025-től ha egy településen a vendégéjszakák száma a tárgyévet megelőző második évben meghaladta a 2 milliót, az adó szobánként évente 150.000 Ft-ra nő. Ez közel négyszeres emelkedést jelent.

A NAV által közzétett adatok alapján 2023-ban csak Budapest érte el ezt a szintet, így 2025-ben egyedül itt kell ezzel a magasabb összeggel számolni.

Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy ez az egyszerűsített adózási forma továbbra is vonzó opció lehet (kellő forgalom mellett még akár a budapesti) fizetővendéglátó tevékenységet végzőknek is, de mivel az átalányadó nem vált ki minden adónemet, érdemes lehet adótanácsadóval konzultálni, hogy biztos lehessen benne, hogy minden adózási kötelezettségének eleget tett.

? Kérdése van? Keressen minket bizalommal! Könyvelési és adótanácsadó szolgáltatásainkkal segítünk eligazodni az új jogszabályokban és biztosítani ügyfeleinknek az előírásoknak való megfelelést. Igény szerint személyes vagy online tanácsadással is állunk rendelkezésére!